YEREL GÜNDEM'İN HABERİ BUCA'DA SES GETİRDİ


Tarih: 13/12/2012 Bu Haber 388 Kez Okundu.Sayfayı yazdır

 

YEREL GÜNDEM’İN HABERİ BUCA’DA SES GETİRDİ

ERCAN TATI BU HABERLERE KIZDI HEDİYE TABLET GERİ İSTENDİ

İşte bu haberler belediyenin hediye ettiği tablet bilgisayarı geri istetti

İZMİR / www.yerelgundem.com

Dünkü haberimizde Gazete Buca’nın muhabiri Aziz Tekin’e hediye edilen ve haberlerini daha hızlı yetiştirmeleri gerekçesiyle verildiği ifade edilen tablet bilgisayarının belediye yetkilileri tarafından geri istendiğini duyurmuştuk. Hem de bir yıl sonra. Çünkü Gazete Buca belediye meclisinde gündeme getirilen sorunları da gazetesine taşıyordu. Bugün de belediye yetkililerini verilen tablet bilgisayaları geri istemelerine yol açacak haberlerin ne olduğuna bakalım dedik. 

GÖLET DE MİDE BULANDIRAN İDDİALAR

Gazete Buca’nın muhabiri Aziz Tekin Buca Gölet’te yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu, gerek AK Parti gerekse bağımsız eski CHP’li meclis üyeleri meclis toplantılarında sık sık dile getirdiklerini ve kendisinin de Buca basını olarak bu iddialara gazetesinde yer verdiğini söyledi. Mecliste Gölet’in battığı ile ilgili konuşmalar olduğunu anlatan Tekin, “Bizde bunu kaleme aldık. Yazdığımız haberlerden sonra ilginç ilginç konular ortaya çıktı. Çeşitli mailler gelmeye başladı. Gölet’in müdüründen tutun, göletin müdürünün kardeşinden tutun, göletin diğer sorumlularına kadar” diye konuştu. İlk başta kendilerinin Cemil Şeboy döneminden Gölet’in kaç para parayla yeni CHP yönetimine bırakıldığını sorduklarını ifade eden Tekin, “Oldukça yüksek bir parayla bırakılmış sanırım. Ama bundan sonra Gölet nasıl zarar ediyor? Gümüldür’de bir otel alındı Bucamar adına, bu nasıl zarar ediyor. Tenis kulübü kapalı gibi şu anda. O nasıl zarar ediyor. Hep zarar zarar zarar. İşte bu gibi konuları kaleme aldım.”. 

Bir de gölet işçilerinin maaşlarını alamadığını, Gölet’ten ayrılmış ancak hala alacakları olan insanlar bulunduğunu anlatan Tekin, “Bayramda sofrasına erzak götüremeyen insanlar var. Yaklaşık 10-15 kişi ile diyaloğumuz var. Çoğu işi bırakmış zaten. Gölet Bucamar’a mı bağlı. Bucamar’a bağlıysa Bucamar düne kadar belediyenin sekizinci katıydı. Neden sekizinci kattan Buca’da bilinmedik bir sokağa, bilinmedik bir kata yerleştirildi. Ne bir tabela var Bucamar’ın nerede olduğuna dair, ne de kapıda küçük bir zilin üstünde. Gezdim aradım, heykelde talan ettim, Bucaramar’a gittim. Bucamar genel müdürüyle görüşcektim bulamadım yani.” 
Tehdit ediliyoruz

Kamuoyu adına bu konuları gündeme getirdiklerinde, bunları Buca Belediyesi yetkililerine, Buca Gölet yetkililerine sorduklarında ve haberler gazetede çıktığında hiç tanımadığım insanların telefonlarını çaldırmaya başladığını kaydeden Aziz Tekin, evinde, ailesiyle otururken, bu kişilerin gecenin 1.00’inde “o haberi kaldır gibisinden” tehditlerde ve hakarette bulunduklarını açıkladı. Hakaretleri yapanların çoğunun kimliklerini gizlediğini, belli olanlardan ise “Bu haberler yakışmadı sana, sen bizim kardeşimizsin” gibi eleştiriler aldığını ifade eden Tekin, “Mesela Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya gibi. (Bu yazıları neden böyle yazıyorsun. Neden bu yazıları yazma gereği duydun) diye çıkıştı Sert bir dille, birazcık bağırarak. (Biz Buca’da beş yıl daha kazanacağız) dedi. Kazanıp kazanmaması beni ilgilendirmez. Kazanırsa kazanır, halkın kararı. Verir oyunu. (İşte sizde yanlış yapıyorsunuz. Siz de doğruları yazın.) gibi sözler söyledi”. 

Yine ‘Buca Moloz Tarlasına Döndü’ diye bir haber yapmak istediklerini, açıklama için belediyeye söz hakkı verdiklerini ama cevap olarak, “Özellikle Yerel Gündem’de çıkan haberi kendi sitende ve sayfanda yayınlıyorsunuz” cevabı aldıklarını belirten Tekin, “Habercilik anlayışıyla Buca kamuoyunun bilmesi gerektiğini düşünerek yayınladık o yazıyı. (Biz yerel gündemi mahkemeye verdik) dediler. Verebilirler tabi, yargı yolu herkese açık. Belediye başkan yardımcısının tavrı biraz beni ürküttü. Belediye başkan yardımcısına yakışmayacak davranışlarda, konuşma biçiminde, uslubunda, hal ve hareketlerinde hoş olmayan Buca’yı yöneten insanların böyle üslupta Buca’da yerel basıncılık yapan bizlere karşı doğru bulmuyorum.”

Otopark konunusu

Buca Belediyesi’ne bilgi edinme yasası gereğince yazı yazdığını, Buca Gölet alanında bulunan otopark ve lunaparkın yönetmeliğe ve yasalara uygun olup olmadığını sorduğunu, artı orada otopark olarak işlem yapmasının yasal olup olmadığını öğrenmek istediğini ifade eden Aziz Tekin, “Belediyenin göndermiş olduğu yazıda (Her şeyimiz yasalar çerçevesinde uygundur) deniliyor. Oysaki yeni tesbitlerimizde (orada herhangi bir otopark işletmeciliği yapılamaz) diye bir ibare var yasa gereği mesela. Biz de bunları soruyoruz mesela. Jandarmadan bir evrak gitmiş galiba daha önce Gölet’e. (Burada otopark yapamazsınız) diye. Bu evrakla ilgili, arkadaşlarımız temasta. Jandarmadan almaya çalışıyorlar. Çünkü Gölet girişindeki alan Milli Emlak’a ait. F tipi cezaevinin oradaki jandarma bakıyor sanırım o alanlara, jandarma bölgesi olduğu için. Bir de Buca moloz yığınına dönüyor. İşte moloz yığını dediğimiz, Buca’da yeni açılmış bir mezarlığın karşısına sürekli bir inşaat firması taraftan moloz ve hafriyat dökülüyor. Merak ettiğim nokta, bir kaç yıl sonra, beş yıl sonra -belki daha erken, belki daha geç -o moloz dökülen yerlere nasıl bir bina dikilecek, ağaçların gölgesinde nasıl bir tesis yapılacak, onu merak ediyorum. Bunu da yazdık dökülen molozlarla ilgili. Belediye yetkilileri de bana aynen şunu söylüyor. (Biz gideriz oraya işlem yaparız. Cezayı yazarız. Gerekçe Gazete Buca’da çıkan haber diye hedef olarak seni gösteririz. Seni hedef gösterdikten sonra senle uğraşsınlar.) Ben de doğru bildiğimi yapıyorum Buca’da. Cevap hakkı da Buca Belediyesi’ne de oluyor, basın danışmanına da oluyor. Belediye başkanına da oluyor. Benim belediye başkanıyla da herhangi bir şahsi promlemim yok. “

 

 

MAVİ HANIM DA TEHDİT EDİLMİŞ

Gazetenin diğer bayan muhabiri Mavi Ergün’de yaptığı haberlerden dolayı arandığını ifade ederek, “Tanıyıp bilmediğim bir insan daha doğrusu.( Ben de gazeteciyim. Ben sizi güzellikle arayıp izah ettim. Bu haberi kaldırmanızı izah ettim. Bu haberi kaldırmanızı söyledim. Bi daha arayıpta bu haberi kaldırın demem hanımefendi) gibi tehditlerde bulundu. Ama kim olduğunu bilmiyorum. Belediye grubunun yandaşlarından biri olabilir. Çok kişi aradı. Belediye çaycısına kadar aradılar yani. Korkmadan ziyade o şekilde ithamda bulunamaz hiç kimse. Ben o sırada yoldayken on dakika olmuştu yola çıkalı.(Madem on dakika oldu, geri dön haberi kaldır) gibi emreder gibi konuşunca hiç de hoş olmadı. Beni arayan kişinin telefonu var. Gerekirse şikayet ederim“

Mavi hanım’ın belediyeye de bir çift sözü var“Biz belediyenin reklamlarını ya da etkinliklerini, olumlu haberlerin yazarken çok iyiydik de, şu an doğruları yazınca, eleştiri kokan haberleri yayınlayınca mı biz kötü olduk. Ben onu soruyorum sadece. “.
 Yorum Ekle


Adınız:
Yorumunuz:
5 + 5= Güvenlik Sorusu
 

Yorumlar
Yazarlar


Anket
SİZCE BUCA SPOR YÖNETİMİ BAŞARILI MI? BAŞARISIZ MI?
 BAŞARILI
 BAŞARISIZ
   

Facebook

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin